Current MPs

EMILY's List is proud to have supported 270 women get elected to state and federal parliaments.

Current MPs

Meet the women in our nation's parliaments who were endorsed EMILY's List candidates.

Former Representatives

We gratefully acknowledge the EMILY's List women who have served in our nation's parliaments.

Federal Members

 

Dr Anne Aly MP
Dr Anne Aly
Member for Cowan
Western Australia
Elected 2016
Click to read profile
Sharon Bird
Sharon Bird
Member for Cunningham
New South Wales
Elected 2004
Click to read profile
Carol Brown
Carol Brown
Senator for Tasmania
Elected 2005
Click to read profile
Linda Burley
Linda Burney
Member for Barton
New South Wales
Elected 2003; 2016
Click to read profile
Terri Butler
Terri Butler
Member for Griffith
Queensland
Elected 2014
Click to read profile

Lisa Chesters
Lisa Chesters
Member for Bendigo
Victoria
Elected 2013
Click to read profile
Sharon Claydon
Sharon Claydon

Member for Newcastle
New South Wales
Elected 2013
Click to read profile
Libby Corker
Libby Coker

Member for Corangamite
Victoria
Elected 2019
Click to read profile
Julile_Collins.jpeg
Julie Collins
Member for Franklin
Tasmania
Elected 2007
Click to read profile

Justine Elliot
Member for Richmond
New South Wales
Elected 2004
Click to read profile

Katy Gallagher Senator ACT
Katy Gallagher
Senator for Australian Capital Territory
Elected 2011; 2015
Click to read profile
Portrait Nita Green
Nita Green
Senator for
Queensland
Elected 2019
Click to read profile
Ged_Kearney.jpeg
Ged Kearney
Member for Cooper
Victoria
Elected 2018
Click to read profile

Catherine King
Member for Ballarat
Victoria
Elected 2001
Click to read profile
Madeline King
Madeleine King
Member for Brand
Western Australia
Elected 2016
Click to read profile

Sue Lines
Senator for Western
Australia
Elected 2013
Click to read profile

Jenny McAllister
Senator for New South Wales
Elected 2015
Click to read profile

Malarndirri McCarthy
Senator for Northern Territory
Elected 2016
Click to read profile
Peta Murphy
Peta Murphy
Member for Dunkley
Victoria
Elected 2019
Click to read profile

Clare O'Neil
Member for Hotham
Victoria
Elected 2013
Click to read profile

Julie Owens
Julie Owens
Member for Parramatta
New South Wales
Elected 2004
Click to read profile

Alicia Payne

Member for Canberra
Australian Capital Territory
Elected 2019
Click to read profile
Fiona Phillips
Fiona Phillips
Member for Gilmore
New South Wales
Elected 2019
Click to read profile

Tanya Plibersek
Member for Sydney
New South Wales
Elected 1998
Click to read profile


Louise Pratt
Senator for Western Australia
Elected 2001
Click to read profile

Joanne Ryan
Member for Lalor
Victoria
Elected 2013
Click to read profile
Susan Templeman
Susan Templeman
Member for Macquarie
Elected 2016
Click to read profile

Kate Thwaites

Member for Jagajaga
Victoria
Elected 2019
Click to read profile

Anne Urquhart
Senator for Tasmania
Elected 2010
Click to read profile

Maria Vamvakinou
Member for Calwell
Victoria
Elected 2001
Click to read profile

Jess Walsh
Jess Walsh
Senator for Victoria
Elected 2019
Click to read profile
Penny Wong
Penny Wong
Senator for South Australia
Elected 2001
Click to read profile

 

     

Back to top of page

Australian Capital Territory

 


Yvette Berry
Member for Ginninderra
Elected 2012
Click to read profile

Joy_Burch.jpg
Joy Burch
Member for Brindabella
Elected 2008
Click to read profile
Tara_Cheyne.jpg
Tara Cheyne
Member for Ginninderra
Elected 2016
Click to read profile
Bec_Cody.jpg
Bec Cody
Member for Murrumbidgee
Elected 2016
Click to read profile

Suzanne Orr
Member for Yerrabi
Elected 2016
Click to read profile

Rachel Stephen-Smith
Member for Kurrajong
Elected 2016
Click to read profile

Back to top of page

New South Wales

 

Jennifer_Aitchison.jpg
Jennifer Aitchison

Member for Maitland
Elected 2015
Click to read profile

Yasmin_Catley.jpg
Yasmin Catley

Member for Swansea
Elected 2015
Click to read profile
Sophie_Cotsis.jpg
Sophie Cotsis
Member for Canterbury
Elected 2010
Click to read profile
Trish_Doyle.jpg
Trish Doyle
Member for Blue Mountains
Elected 2015
Click to read profile
Julia_Finn.jpg
Julia Finn
Member for Granville
Elected 2015
Click to read profile
Jo_Haylen.jpg
Jo Haylen
Member for Summer Hill
Elected 2015
Click to read profile
Jodie_Harrison.jpg
Jodie Harrison
Member for Charleston
Elected 2014
Click to read profile
Sonia_Hornery.jpg
Sonia Hornery
Member for Wallsend
Elected 2007
Click to read profile
Jodi_McKay.jpg
Jodi McKay
Member for Strathfield
Elected 2007
Click to read profile
Marjorie_O'Neill.jpg
Marjorie O'Neill
Member for Coogee
Elected 2019
Click to read profile
Janelle_Saffin.jpg
Janelle Saffin
Member for Lismore
Elected 1995
Click to read profile

Penny_Sharpe.jpg
Penny Sharpe
Member of the Legislative Council
Elected 2005
Click to read profile
Lynda_Voltz.jpg
Lynda Voltz
Member for Auburn
Elected 2007
Click to read profile
Kate_Washington.jpg
Kate Washington
Member for Port Stevens
Elected 2015
Click to read profile
       

Back to top of page

Northern Territory

 

Ngaree Ah Kit Member for Karama Elected 2016
Ngaree Ah Kit
Member for Karama
Elected 2016
Click to read profile

Natasha-Fyles.jpg
Natasha Fyles
Member for Nightcliff
Elected 2012
Click to read profile
Lauren Moss Member for Casuarina Elected 2014
Lauren Moss
Member for Casuarina
Elected 2014
Click to read profile
Sandra Nelson Member for Katherine Elected 2016
Sandra Nelson
Member for Katherine
Elected 2016
Click to read profile
Dale Wakefield Member for Braitling Elected 2016
Dale Wakefield
Member for Braitling
Elected 2016
Click to read profile
Kate Worden Member for Sanderson Elected 2016
Kate Worden
Member for Sanderson
Elected 2016
Click to read profile

Back to top of page

Queensland

 


Nikki Boyd
Member for Pine Rivers
Elected 2015
Click to read profile


Leeanne Enoch
Member for Algester
Elected 2015
Click to read profile

Shannon Fentiman
Member for Waterford
Elected 2015
Click to read profile

Jennifer Howard
Member for Ipswich
Elected 2015
Click to read profile

Kate Jones
Member for Ashgrove
Elected 2006
Click to read profile

Brittany Lauga
Member for Keppel
Elected 2015
Click to read profile

Melissa McMahon
Member for Macalister
Elected 2017
Click to read profile

Corrine McMillan
Member for Mansfield
Elected 2017
Click to read profile

Coralee O’Rourke
Member for Mundingburra
Elected 2015
Click to read profile

Kim Richards
Member for Redlands
Elected 2017
Click to read profile

Meaghan Scanlon
Member for Gaven
Elected 2017
Click to read profile


Jackie Trad
Member for South Brisbane
Elected 2012
Click to read profile

Back to top of page

South Australia

 

Frances Bedford
Frances Bedford
Member for Florey
Elected 2017
Click to read profile
Susan Close
Susan Close
Member for Port Adelaide
Elected 2012
Click to read profile
Nat Cook
Nat Cook
Member for Hurtle Vale
Elected 2014
Click to read profile
Katrine Hildyard
Katrine Hildyard
Member for Reynell
Elected 2014
Click to read profile
Irene Pnebmatikos
Irene Pnevmatikos
Member of Legislative Council
Elected 2018
Click to read profile
 

Back to top of page

Tasmania

 


Jen Butler
Member for Lyons
Elected 2018
Click to read profile


Anita Dow
Member for Braddon
Elected 2018
Click to read profile

Ella Haddad
Member for Denison
Elected 2018
Click to read profile
Jennifer Houston
Jennifer Houston
Member for Bass
Elected 2018
Click to read profile
Sarah-Lovell.jpg
Sarah Lovell
Member of
Legislative Council
Elected 2017
Click to read profile
Michelle O'Byrne Member for Bass Elected 2006
Michelle O'Byrne
Member for Bass
Elected 2006
Click to read profile
Jo Siejka Member of Legislative Council Elected 2017
Jo Siejka
Member of
Legislative Council
Elected 2017
Click to read profile

Alison Standen
Member for Franklin
Elected 2018
Click to read profile
Rebecca_White.jpg
Rebecca White
Member for Lyons
Elected 2010
Click to read profile
     

Back to top of page

Victoria

 


Juliana Addison
Member for Wendouree
Elected 2019
Click to read profile

Jacinta Allan
Member for Bendigo East
Elected 1999
Click to read profile

Sarah Connolly
Member for Tarneit
Elected 2018
Click to read profile

Chris Couzens
Member for Geelong
Elected 2014
Click to read profile

Jordan Crugnale
Member for Bass
Elected 2018
Click to read profile

Lily D'Ambrosio
Member for Mill Park
Elected 2002
Click to read profile

Maree Edwards
Member for Bendigo West
Elected 2010
Click to read profile

Jane Garrett
Member of Legislative Council
Elected 2010
Click to read profile

Danielle Green
Member for Yan Yean
Elected 2002
Click to read profile

Bronwyn Halfpenny
Member for Thomastown
Elected 2010
Click to read profile

Katie Hall
Member for Footscray
Elected 2018
Click to read profile


Jill Hennessy
Member for Altona
Elected 2010
Click to read profile

Natalie Hutchins
Member for Sydenham
Elected 2010
Click to read profile

Sonya Kilkenny
Member for Carrum
Elected 2014
Click to read profile

Jenny Mikakos
Member of Legislative Council
Elected 1999
Click to read profile

Lisa Neville
Member for Bellarine
Elected 2002
Click to read profile


Jaala Pulford
Member of Legislative Counci
Elected 2006
Click to read profile

Pauline Richards
Member for Cranbourne
Elected 2018
Click to read profile

Michaela Settle
Member for Buninyong
Elected 2019
Click to read profile

Harriet Shing
Member of Legislative Council
Elected 2014
Click to read profile

Ros Spence
Member for Yuroke
Elected 2014
Click to read profile

Ingrid Stitt
Member of Legislative Council
Elected 2018
Click to read profile


Natalie Suleyman
Member for St Albans
Elected 2014
Click to read profile

Jaclyn Symes
Member of Legislative Council
Elected 2014
Click to read profile

Nina Taylor
Member of Legislative Council
Elected 2018
Click to read profile

Katerina Theophanous
Member for Northcote
Elected 2018
Click to read profile

Mary-Anne Thomas
Member for Macedon
Elected 2014
Click to read profile


Gayle Tierney
Member of Legislative Council
Elected 2016
Click to read profile

Vicki Ward
Member for Eltham
Elected 2014
Click to read profile

Gabrielle Williams
Member for Dandenong
Elected 2014
Click to read profile

Back to top of page

Western Australia

 


Lisa Baker
Member for Maylands
Elected 2008
Click to read profile

Robyn Clarke
Member for Murray-Wellington
Elected 2017
Click to read profile


Alanna Clohesy
Member of Legislative Council
Elected 2013
Click to read profile

Sue Ellery
Member of Legislative Council
Elected 2001
Click to read profile

Josie Farrer
Member for Kimberley
Elected 2013
Click to read profile

Janine Freeman
Member for Mirrabooka
Elected 2008
Click to read profile
Emily Hamilton
Emily Hamilton
Member for Joonalup
Elected 2017
Click to read profile
Alannah MacTiernan Member for North Metropolitan
Alannah MacTiernan
Member of Legislative Council
Elected 1993 - 2010; 2017
Click to read profile

Simone McGurk
Member for Fremantle
Elected 2017
Click to read profile

Lisa O'Malley
Member for Bicton
Elected 2017
Click to read profile

Cassie Rowe
Member for Belmont
Elected 2017
Click to read profile

Amber-Jade Sanderson
Member for Morley
Elected 2013
Click to read profile

Jessica Shaw
Member for Swan Hills
Elected 2017
Click to read profile

Jessica Stojkovska
Member for Kingsley
Elected 2017
Click to read profile
Sally Talbot Member of Legislative Council Elected 2005
Sally Talbot
Member of Legislative Council
Elected 2005
Click to read profile

Sabine Winton
Member for Wanneroo
Elected 2017
Click to read profile
   

Back to top of page

Former Representatives

We gratefully acknowledge the EMILY's List women who have served in our nation's parliaments.

Federal

 

Gai Bradtmann
Gai Brodtmann
2010 - 2019

Jody Campbell
Jodie Campbell
2007 - 2010

Ann Corcoran 2000 - 2007
Ann Corcoran
2000 - 2007

Trish Crossin 1998 - 2013
Trish Crossin
1998 - 2013

Rosemary Crowley
Rosemary Crowley
1983 - 2002

Maggie Deahm
Maggie Deahm
1993 - 1996

Annette Ellis
Annette Ellis
1996 - 2010


Jennie George
2001 - 2010

Julia Gillard
Julia Gillard
1998 - 2013

Sharon Grierson 2001 - 2013
Sharon Grierson
2001 - 2013

Jill Griffiths 1998 - 2016
Jill Hall 
1998 - 2016

Kelly Hoare 1998 - 2007
Kelly Hoare
1998 - 2007

Emma Husar
Emma Husar
2016 - 2019

Julia Irwin;
Julia Irwin
1998 - 2007


Sharryn Jackson
2001-2004; 2007-2010

Justine Keay
Justine Keay
2016 - 2019

Cheryl Kernot 1990 - 2001
Cheryl Kernot
1990 - 2001


Susan Lamb
2016 - 2018

Carmen Lawrence
Carmen Lawrence
1994 - 2007

Kirsten Livermore
Kirsten Livermore
1998 - 2013

Kate Lundy
Kate Lundy
1996 - 2015

Sue Mackay
Sue Mackay
1996 - 2005

Jenny Macklin
Jenny Macklin
1996 - 2019

Anne McEwen
Anne McEwen
2004 - 2016

Jann McFarlane
Jann McFarlane
1998 - 2004

Jan McLucas
Jan McLucas
1998 - 2016

Calire Moore
Claire Moore
2001 - 2019

Belinda Neal
Belinda Neal
1994 - 2010

Michelle O'Byrne 1998 - 2014
Michelle O'Byrne
1998 - 2014

Cathy O'Toole
Cathy O'Toole
2016 - 2019

Melissa Parke
Melissa Parke
2007 - 2016


Nova Peris
2013 - 2016

Kerry Rea
Kerry Rea
2007 - 2010

Janelle Saffin
Janelle Saffin
1995 - 2013

Leonie Short
Leonie Short
2001 - 2001

https://www.aph.gov.au/api/parliamentarian/M0R/image
Lisa Singh
2010 - 2019

Laura Smyth 2013 - 2010
Laura Smyth
2010 - 2013

Ruth Webber
Ruth Webber
2001 - 2007

   

Back to top of page

Australian Capital Territory

 

Annette Ellis
1992 - 1995

Meegan Fitzharris 2015 - 2019Meegan Fitzharris
2015 - 2019

Karin McDonaLS
Karin MacDonald
2001 - 2008

Mary Porter
Mary Porter
2004 - 2016

           

Back to top of page

New South Wales

 


Pam Allan
1988 - 2007


Meredith Burgmann
AM
1991 - 2007


Linda Burney
2003 - 2016


Angela D'Amore
2003 - 2011


Verity Firth
2007 - 2011


Noreen Hay
2003 - 2016


Alison Megarrity
1999 - 2011


Sandra Nori
1988 - 2007


Karyn Paluzzano
2003 - 2010


Christine Robertson
2003 - 2011

Marianne Saliba
1999 - 2007


Carmel Tebbutt
1998 - 2015


Helen Westwood
2007 - 2017

             

 

Back to top of page

Northern Territory

 

Jane Aagrd
Jane Aagaard
2001 - 2012

Alison Anderson 2005 - 2016
Alison Anderson
2005 - 2016

Maggie Hickey 1990 - 2001
Maggie Hickey
1990 - 2001

Delia Lawrie 2001 - 2016
Delia Lawrie
2001 - 2016

Clare Martin
Clare Martin AO
1995 - 2007

Malarndirri McCarthy 2005 -2012Malarndirri McCarthy
2005 -2012

Kerry Sacilotto
Kerry Sacilotto
2005 - 2008

Marion Scrymgour 2001 - 2012
Marion Scrymgour
2001 - 2012

Lynne Walker
Lynne Walker
2008–2016

 

Back to top of page

Queensland

 

Julie Attwood 1998 - 2012
Julie Attwood
1998 - 2012

Bonny Barry 2001 - 2009
Bonny Barry
2001 - 2009

Anna Bligh 1995 - 2012
Anna Bligh
1995 - 2012

Desley Boyle 1998 - 2012
Desley Boyle
1998 - 2012

Lesley Clark 1989 - 2006
Lesley Clark
1989 - 2006

Liddy Clark 2001 - 2006
Liddy Clark
2001 - 2006

Vicky Darling 2006 - 2012
Vicky Darling
2006 - 2012

Leanne Donaldson 2015 - 2017
Leanne Donaldson
2015 - 2017

Wendy Edmond 1989 - 2004
Wendy Edmond
1989 - 2004

Jan Jarratt 2001 - 2012
Jan Jarratt
2001 - 2012

Margaret Keech 2001 - 2012
Margaret Keech
2001 - 2012

Linda Lavarch  1997 - 2009
Linda Lavarch
1997 - 2009

Carolyn Male Member for Galss House/ Pine River 2001 - 2012
Carolyn Male
2001 - 2012

Jo-Ann Miller Member for Goodna 2000 - 2020
Jo-Ann Miller
2000 - 2020

Cathryn Molloy Member for Noosa 2001 - 2006
Cathryn Molloy
2001 - 2006

Lindy Nelson-Carr Member for  1998 - 2012
Lindy Nelson-Carr
1998 - 2012

Rachel Nolan 2001 - 2012
Rachel Nolan
2001 - 2012

Mary-Anne O'Neill 2009 - 2012
Mary-Anne O'Neill
2009 - 2012

Anita Phillips Member for Thuringowa 2001 - 2004
Anita Phillips
2001 - 2004

Dianne Reilly 2001 - 2009
Dianne Reilly
2001 - 2009

Christine Scott  2001 - 2004
Christine Scott
2001 - 2004

Desley Scott  2001 - 2015
Desley Scott
2001 - 2015

Christine Smith 2001 - 2012
Christine Smith
2001 - 2012

Judy Spence 1989 - 2012
Judy Spence
1989 - 2012

Barbara Stone  2001 - 2012
Barbara Stone
2001 - 2012

Karen Struthers 1998 - 2012
Karen Struthers
1998 - 2012

Merri Rose  1992;–; 2004
Merri Rose
1992 – 2004

 

   

Back to top of page

South Australia

 

Lyn Breuer  1997; - 2014
Lyn Breuer
1997 - 2014

Vini Ciccarello Member for Norwood
Vini Ciccarello
1997 - 2010

Chloe Fox Member for  2006 - 2014
Chloe Fox
2006 - 2014

Gail Gago Member for Legislative Council 2002 - 2018
Gail Gago
2002 - 2018

Robyn Geraghty 1994 - 2014
Robyn Geraghty
1994 - 2014

Steph Key Member for Ashford 1997 - 2018
Steph Key
1997 - 2018

Jane Lomax-Smith 2002 - 2010
Jane Lomax-Smith
2002 - 2010

Grace Portolesi 2006 - 2014
Grace Portolesi
2006 - 2014

Jennifer Rankine Member for Wright 1997 - 2018Jennifer Rankine
1997 - 2018

Lea Stevens 1994 - 2010
Lea Stevens
1994 - 2010

Gay Thompson 1997 - 20147
Gay Thompson
1997 - 2014

 Leesa Vlahos 2010 - 2018
Leesa Vlahos
2010 - 2018

               

Back to top of page

Tasmania

 

Fran Bladel 1986 - 2002
Fran Bladel
1986 - 2002

Heather Butler  2005 - 2010
Heather Butler
2005 - 2010

Lara Giddings Member for Franklin 1996 - 2018
Lara Giddings
1996 - 2018

Katheryn Hay
Kathryn Hay
2002 - 2006

Judith Jackson
Judy Jackson
1986 - 2006

Allison Ritchie 2001 - 2009
Allison Ritchie
2001 - 2009

Lisa Singh 2006 - 2010
Lisa Singh
2006 - 2019

Lin Thorp 1999 - 2011
Lin Thorp
1999 - 2011

Paula Wriedt 1996 - 2009
Paula Wriedt
1996 - 2009

 

Back to top of page

Victoria

 

Denise Allen Member for Benalla 2000 - 2002
Denise Allen
2000 - 2002

Lidia Argondizzo Member for Templestowe 2002 - 2006
Lidia Argondizzo
2002 - 2006

Dympna Beard Member for Kilsyth 2002 - 2006Dympna Beard
2002 - 2006

Liz Beattie Member for Tullamarine  Yuroke 1999 - 2014
Liz Beattie
1999 - 2014

Candy Broad Member for Melbourne North  Northern Victoria 1999 - 2014
Candy Broad
1999 - 2014

Rosy Buchanan Member for Hastings 2002 - 2006
Rosy Buchanan
2002 - 2006

Helen Buckingham Member for Koonung 2002 - 2006
Helen Buckingham
2002 - 2006

Elaine Carbines Member for Geelong 1999 - 2006
Elaine Carbines
1999 - 2006

Kaye Darveniza Member for Melbourne West  Northern Victoria 1999 - 2014
Kaye Darveniza
1999 - 2014

Mary Delahunty Member for Northcote 1998 - 2006
Mary Delahunty
1998 - 2006

Joanne Duncan Member for Gisborne  Macedon 1999 - 2014Joanne Duncan
1999 - 2014

Anne Eckstein Member for Ferntree Gully 2002 - 2006
Anne Eckstein
2002 - 2006

Judith Graley Member for Narre Warren South 2006 - 2018
Judith Graley
2006 - 2018

Dianne Hadden Member for Ballarat 1999 - 2006Dianne Hadden
1999 - 2006

Carolyn Hirsh Member for Wantirna  Silvan 1985 - 2006Carolyn Hirsh
1985 - 2006

Jennifer Huppert Member for Southern Metropolitan 2009 - 2010Jennifer Huppert
2009 - 2010

Jennifer Kanis Member for Melbourne 2012 - 2014Jennifer Kanis
2012 - 2014

Sharon Knight Member for Wendouree 2010 - 2018Sharon Knight
2010 - 2018

Lynne Janice Kosky 1996 - 2010
Lynne Kosky
1996 - 2010

Tammy Lobato Member for Gembrook 2002 - 2010Tammy Lobato
2002 - 2010

Kirsty Marshall Member for Forest Hill 2002 - 2010
Kirsty Marshall
2002 - 2010

Maxine Morand Member for Mount Waverley 2002 - 2010Maxine Morand
2002 - 2010

Janice Munt Member for Mordialloc 2002 - 2010
Janice Munt
2002 - 2010

Karen Marie Overington
Karen Overington
1999 - 2010

Bronwyn Pike Member for Melbourne 1999 - 2012Bronwyn Pike
1999 - 2012

Fiona Richardson  2006 -2017
Fiona Richardson
2006 -2017

Glenyys Romanes Member for  1996 - 2006Glenyys Romanes
1996 - 2006

 

   

Back to top of page

Western Australia

 

Megan Anwyl Member for Kalgoorlie 1996 - 2001
Megan Anwyl
1996 - 2001

Shelley Archer Member for Mining and Pastoral 2005 - 2009
Shelley Archer
2005 - 2009

Judy Edwards Member for Maylands 1990 - 2008
Judy Edwards
1990 - 2008

Dianne Guise Member for Wanneroo 2001 - 2008
Dianne Guise
2001 - 2008

Carol Anne Martin 2001 - 2013
Carol Martin
2001 - 2013

Sheila McHale Member for Thornlie 1996 - 2008
Sheila McHale
1996 - 2008

Sheila Mills Member for South Metropolitan 2005 - 2009
Sheila Mills
2005 - 2009

Jaye Radisich 2001 - 2008
Jaye Radisich
2001 - 2008

Ljiljanna Ravlich Member for East Metropolitan 1997 - 2015
Ljiljanna Ravlich
1997 - 2015

Linda Savage Member for East Metropolitan 2010 - 201
Linda Savage
2010 - 2013

Back to top of page